Hong Kong

Hong Kong, jehož oficiální název zní Hongkong – zvláštní administrativní oblast Čínské lidové republiky. Tato bývalá britská kolonie se nachází ve východní Asii na jižním pobřeží Číny. Jeho pevninu omývá Jihočínské moře.

Další článek na téma Hong Kong najdete na webu Last Minute Portal.

Xainggang, tak se čínsky nazývá území, na kterém se celý Hong Kong rozkládá. Skládá se ze čtyř základních oblastí, kterými jsou Nová teritoria, poloostrov Kowlon a ostrovy Hongkong a Lantau. Kromě toho k němu náleží ještě asi 235 menších ostrůvků. Dnes žije v Hong Kongu okolo 7 milionů obyvatel a mluví se zde kantonským dialektem. Většina obyvatel ale mluví poměrně dobrou angličtinou.

Kultura tohoto státu byla z velké části ovlivněna Brity, kteří toto území několik let ovládali. Díky tomu došlo k zajímavému propojení tradiční čínské kultury s tou západní. Dnes tak vedle sebe můžete vidět moderní mrakodrapy, ale také tradiční čínské chrámy.

Britům připadl ostrov Hongkong v roce 1842 po 1. opiové válce. Po druhé opiové válce Britům připadly také oblasti Kowloon a Nová teritoria. Z rybářského městečka se pak během několika let stalo jedno z nejvýznamnějších obchodních center na světě. Hong Kong byl navrácen Čínské lidové republice poměrně nedávno. Došlo k tomu 1. července 1997 s tím, že mu byl přidělen status zvláštní administrativní oblasti. Dnes patří Hong Kong k nejvýznamnějším centrům světového finančnictví.

Z pražského letiště Václava Havla v současné době sice nelétají žádné přímé spoje, ale o jejich zřízení se uvažuje. Zatím se ale musí přestupovat na některém větším evropském letišti. Zarezervovat si letenku můžete už od 14 000Kč a doba letu se v průměru pohybuje okolo 12 hodin. Záleží ale na tom, kdy a s jakou společností na svou dovolenou v Hong Kongu poletíte.Mezi jednotlivými ostrovními částmi se pak budete pohybovat prostřednictvím lodní dopravy, tzv. star ferry.

Pokud jde o ubytování, to je v celém Hong Kongu na poměrně dost vysoké úrovni. Na rozdíl od naší republiky, zde jsou hotely rozděleny pouze do čtyř kategorií, které se liší svou cenou a mírou poskytovaných služeb. V hotelechse dbá na čistotu a personál je velmi ochotný a ve všem vám mile rád poslouží. V průměru se cena za jednu noc ve dvojlůžkovém pokoji pohybuje okolo 10 000Kč. Stravovat se můžete například v hotelových restaurací, kde je to ovšem poměrně drahé. Lepší je zajít si do restaurace ve městě, kde za stejně kvalitní jídlo zaplatíte méně peněz.

Přestože se v Hong Kongu nachází mnoho moderních budov, především mrakodrapů, najdete zde i mnohé významné památky, které vás svou krásou ohromí. Jedná se především o různé kláštery a chrámy, kterých se na celém území nachází velmi mnoho. Velkým lákadlem Hong Kongu je také místní zábavní park Ocean Park. Kromě mořských živočichů jako jsou delfíni, lvouni, kosatky nebo žraloci zde našli svůj domov také mnozí ptáci nebo pandy velké, které patří k jeho největším ozdobám. Děti si také užijí spoustu legrace při dovádění na zdejších pouťových atrakcích. K dispozici jsou zde horské dráhy, ruské kolo a mnohé další atrakce.

Ubytování a stravování v Hong Kongu

Než se vydáte do Hong Kongu, nezapomeňte si v dostatečném časovém předstihu zarezervovat ubytování. To platí zvlášť v období, kdy se v Hong Kongu slaví některé významné svátky nebo v hlavní turistické sezóně. K rezervaci můžete využít kromě cestovních kanceláří také mnohé internetové rezervační webové stránky. Záleží především na vašich vlastních preferencí, jestli dáváte přednost luxusně zařízeným hotelům, kde kromě samotného ubytování můžete využít i dalších doplňkových služeb nebo vám stačí skromně zařízený pokoj, ve kterém pouze přespíte.

Pokud jde o kvalitu zdejších ubytovacích zařízení, ta je na velmi vysoké úrovni. Dokonce i ve tří hvězdičkových hotelech, které se ve většině případů podobají našim čtyř hvězdičkovým, si potrpí na čistotu a personál je v nich velmi ochotný. Rozsáhlé hotelové komplexy naleznete v části města Admiralita.

Jestliže dáváte přednost raději skromnějšímu typu ubytování, můžete si rezervovat pokoj i v menším rodinném hotýlku. K dispozici jsou také studentské ubytovny, které patří vůbec k nejlevnějším variantám ubytovacích zařízení v Hong Kongu.

Stejně jako kultura nebo architektura, i hongkongská kuchyně je známá svým propojením západní a východní kuchyně, která tak dala vzniknout ojedinělé výtečné chuti. Hongkongská kuchyně je zdravá a chutná, velmi často se v ní objevují ryby a další dary moře. Pokud se rozhodnete stravovat se v mezinárodních hotelech, raději si připravte peněženky. Jídla jsou zde totiž poměrně hodně drahá. Lepší je proto vydat se na jídlo do města, kde se nachází řada restaurací, kde se dobře najíte a to za příznivější ceny. Samozřejmostí jsou také řetězce rychlého občerstvení. Narazit tak můžete například na KFC, McDonald nebo Pizza Hut.

Stejně jako v jiných částech Asie, i v Hong Kongu byste si měli dávat pozor na to, co a kde jíte. Nejlepší je dodržovat pravidlo, že jíst byste měli tam, kde je mnoho lidí. I vodu je lepší pít balenou.

Hong Kong letecky

Ještě než se vydáte na dovolenou do Hong Kongu, nezapomeňte si uzavřít kvalitní cestovní zdravotní pojištění. Lékařská péče je zde sice na velmi dobré úrovni, ale zároveň je také poměrně drahá. Žádné očkování sice před cestou vyžadováno není, ale na radu lékařů byste se přece jen měli nechat očkovat proti žloutence typu A i B a také proti tetanu.

Pokud nehodláte v Hong Kongu pobývat déle než 90 dnů a neplánujete se zde věnovat ani výdělečné činnosti, nemusíte si vyřizovat žádné vízum. K cestě vám pak postačí pouze platný cestovní pas. Nemusíte se ani zaobírat přihlašovací povinností, ta v Hong Kongu neexistuje. Nejlepší dobou pro návštěvu je konec roku. Na konci ledna se totiž v Hong Kongu konají oslavy nového čínského roku a cestování je proto trochu složitější. V létě zde zase panuje velmi teplé a vlhké počasí.

Samozřejmě nejrychlejším a nejjednodušším způsobem cestování z České republiky do Hong Kongu je využití letecké dopravy. Hong Kong disponuje mezinárodním letištěm, do kterého míří většina letadel z Evropy. Zarezervovat si letenku můžete už od 14 000Kč. Hongkongské mezinárodní letiště Chek Lap Kok patří k nejdůležitějším dopravním uzlům v celé Asii. Kvalitou svých poskytovaných služeb se řadí mezi nejlepší letiště na celém světě. Najdete zde velký a přesto přehledný areál, který je rozdělen na dva terminály, přičemž první slouží k odbavení a u druhého se nachází odletové brány.

Dostat se pak z letiště do města není vůbec žádný problém. Na výběr máte hned několik variant. K přepravě můžete zvolit například služeb rychlovlaku Airpot Expressu, se kterým se do města dostanete asi za 20 minut. Využít můžete také služeb taxi, zvláště v případě, že bydlíte v hůře dostupnější části města. Nejlevnější variantou je ovšem autobusová přeprava.

Pokud jde o dopravu v samotném městě, tak tím nejrychlejším dopravním prostředkem je samozřejmě podzemní dráha. Jestli není rychlost vaše priorita, klidně můžete po městě cestovat například tramvajemi, které jsou také o něco levnější. Po městě jezdí také několik autobusů veřejné dopravy.

Ocean Park

Nejoblíbenějším a nejnavštěvovanějším místem v celém Hong Kongu je bezpochyby Ocean Park. Tento obrovský zábavní park, který je rozdělen na dvě části, naleznete v jižní části ostrova Hongkong. Díky své rozloze se tento park k řadí k těm vůbec největším zábavním centrům na celém světě. Je to určitě příjemné zpestření vaší dovolené v Hong Kongu. Dostat se do něj můžete hned dvěma vchody, které jsou vzájemně propojeny lanovkou. Samozřejmě tento park není zaměřen pouze na oceánská zvířata. Najdete z také část věnovanou zahradám, domovu pandy velké. Další část je věnována výstavě dinosaurů, z nichž je největší pozornost věnována především model tyranosaura rexe.

Vaše děti si určitě užijí hodně zábavy v části parku s různými pouťovými atrakcemi. Projet se zde mohou na horských drahách, na kolotočích a dalších podobných atrakcí. K nejoblíbenějším částem celého areálu patří oceánské divadlo, ve kterém probíhají úchvatná a nezapomenutelná představení. Delfíni společně s lvouny a ošetřovateli předvádí opravdu dech beroucí kousky. Jejich představení byste si tedy v žádném případě neměli nechat ujít.

Největšími atrakce ale samozřejmě jsou akvária, která jsou rozdělena do několika částí. Oblíbeným akváriem je například Atoll Reef, korálový útes, ve kterém žije přes 400 druhů nejrůznějších mořských živočichů. Velmi populární je také akvárium Dolphin Breeding Center, ve kterém můžete obdivovat jedny z nejkrásnějších obyvatelů podmořského světa, delfíny. Kromě podívané na vás čekají také zajímavé informace o těchto inteligentních zvířatech. Vynechat nesmíte ani procházku proskleným tunelem, který prochází žraločím akváriem. Kolem vás tak proplouvají tito mořští predátoři a vy si je můžete v klidu z blízka prohlédnout.

Pokud se budete chtít do tohoto zábavního parku podívat, připravte si větší obnos peněz. Dospělí totiž za vstupné zaplatí okolo 500 Kč a děti 250 Kč. Vyrazit do něj můžete každý den až na pondělí.

Památky a zajímavosti v Hong Kongu

Památek v Hong Kongu je víc než dost. Na samotném ostrově Hongkong můžete během své dovolené v Hong Kongu navštívit zoologickou a botanickou zahradu, Hongkongský park nebo zahrady Aw Boon Haw. Narazíte zde i taoistický chrám Man Mo nebo na St. John’s Cathedral. Za nákupy můžete vyrazit do Causeway Bay. V oblasti Nová teritoria stojí za návštěvu například opevněná vesnice Kam Tin, trh Luen Wo nebo Muzeum železnice. Vydat se můžete také do rekreační oblasti Sai Kung.

Na poloostrově Kowloon se nachází Muzeum umění, Muzeum vesmíru či Historické muzeum Hongkongu. Z historických památek si nenechte ujít návštěvu taoistického chrámu Wong Tai Sin. Zajímavá je také zdejší věž s hodinami, která se řadí mezi nejkrásnější na světě. Milovníci přírody by měli navštívit rozsáhlý Kowloon Park.

Nádherný výhled na celý Hong Kong vám nabízí The Victoria Peak, nejvyšší bod na ostrově. Na vrchol se dostanete pomocí tramvají. Pokud zatoužíte po odpočinku na pláži, vydejte se do jižní části ostrova, kde se nachází Repulse Bay, jedna z nejkrásnějších pláží Hong Kongu.

Největší koncentrace hotelových komplexů se nachází v části města Admiralita, kde se do výšky 172 m tyčí zvláštní dvojice mrakodrapů, The Lippo Centre, kterým se přezdívá „Koala Buidings“.

Centrem obchodu i sídlem vládních institucí je Centrální obvod, kde se nachází mnoho moderních mrakodrapů, například Citibank Plaza, Hongkong Bank nebo Bank of China. V Nových teritoriích nahlédnete do tradiční čínské kultury. Nachází se zde totiž několik překrásných buddhistických a taoistických chrámů a klášterů. K nejkrásnějším stavbám patří například buddhistický klášter Chuk Lam Shim Yuen, tedy Klášter bambusového háje, pocházející z roku 1927. Nachází se v něm největší socha Buddhy v celém Hong Kongu. Prohlédnout si zde můžete také klášter Miu Fat, klášter Deseti tisíc Buddhů, taoistický klášter Ching Chung Koon nebo taoistický chrám Che Kung.

1 názor na “Hong Kong”

  1. דירות דיסקרטיות בחדרה

    Musím vám poděkovat za toto dobré čtení!! Určitě jsem miloval každý kousek z toho. Mám vás v záložkách, abych se podíval na nové věci, které zveřejňujeteÖ

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *