Na dovolenou nestačí cestovní pojištění

Čeští turisté, kteří letos vyrazili na letní dovolenou do Turecka s cestovní kanceláří Vivamonde zažili mnohem více adrenalinu, než možná čekali. Koncem srpna se totiž začali šířit našimi médii první zprávy o tom, že zmíněná cestovní kancelář podá brzy návrh na insolvenční řízení. V té chvíli měla cestovka v Turecku přes tři sta klientů.

Všichni si pamatují šílené období v devadesátých letech, kdy u nás nově vzniklé cestovky krachovali jedna za druhou bez pořádného pojištění a tisíce Čechu zůstávalo na letištích, na hotelových recepcích nebo přímo na ulici. Dneska už jsme, alespoň v tomto ohledu, podstatně dál.

Za prvé se dnes už málokdo odváží vyrazit do zahraniční, aniž by měl v pořádku cestovní pojištění, které vás chrání před většinou problémů, které mohou na vaší dovolené vzniknout. Když ale zkrachuje celá cestovní kancelář, nezbývá, než doufat, že ona sama je pojištěná, což byl právě ten největší problém krachujících cestovních kanceláří v devadesátých letech. Vivamonde měla právě pro případ úpadku sjednané pojištění s pojišťovnou Generali, která začala přepravu cestujících okamžitě řešit. Posledních patnáct klientů zkrachovalé cestovky dopravila pojišťovna Generali náhradní leteckou dopravou už 2. září pět minut před polednem. Navíc mají všichni klienti možnost vyplnit formulář o proplacení nově vzniklých škod přímo na stránkách Generali.cz. Stačí mít v pořádku cestovní smlouvu a doklad o proplacení zálohy.

Turecko je bezpochyby velkým rájem pro turisty. Egejská riviéra je jedno z nekrásnějších míst v celém středomoří. Na druhou stranu je turecký Istanbul bránou do islámského světa a náboženské spory stále nejsou zcela vyjasněné. Není to tedy země, kdy by Evropan chtěl zůstat na pospas osudu. Až tedy vyrazíte na dovolenou do Turecka, ujistěte se, že máte v pořádku cestovní pojištění nejen vy, ale že existuje i pojištění samotné cestovky.