Turisté mizí, ale vrátí se, věří Egypt

Egypt – Káhira: Hlaveň tanku Abrams míří na demonstranty shromážděné na káhirském náměstí Osvobození. Za ním se tyčí muzeum se sbírkami nevyčíslitelné hodnoty.
Po nájezdech zlodějů, kteří prý naštěstí nic cenného neuloupili, střídavě střeží muzeum vojáci, hasiči i běžní Egypťané.

„V Egyptě se děje něco velmi mimořádného. Lidé spolupracují s armádou a chrání muzeum společně,“ tvrdí šéf rady pro památky Zahí Havás.
Místní si totiž dobře uvědomují, že tisíce let staré památky patří k největšímu bohatství země. Egypt z něho těží i v současnosti. Jedním z nich je i průvodce Mahmúd Vakíl.

„Jsem čtrnáct dní bez práce. V Káhiře už nejsou turisté, všichni prchli a odjeli domů. Ale oni se vrátí, v to doufá celý Egypt. Podívejte se na toto muzeum. Kvůli němu přijedou příští rok zas,“ ujišťuje.
Nedaleko budovy vedla v minulých dnech bojová linie mezi demonstranty a příznivci vlády. Vzduchem létalo kamení a zápalné lahve. Jako barikády posloužilo vše, co bylo po ruce. Lidé se bili klacky, do davů najížděla auta, občas byla slyšet střelba. Lékaři ošetřovali zraněné v polních podmínkách přímo na ulici.

Podle novinářů, kteří v zemi i přes útoky násilníků zůstali, se ale situace o víkendu zklidnila a více připomíná relativně poklidné začátky protestů.
„Náměstí je mnohem klidnější, až radostné. Lidé skandují, poslouchají projevy a baví se s přáteli,“ popsal nedělní situaci reportér stanice CBS.

Protesty ale nekončí. Mnozí tu stále táboří a odmítají odejít, dokud prezident Mubarak neodstoupí. Lidé se ale začali bát, že je armáda z náměstí nakonec vytlačí, aby protesty v centru po dvou týdnech ukončila. Někteří demonstranti proto spali před pásy tanků, aby možný postup armády alespoň zdrželi.
Život se už začal částečně vracet do normálu. Podniky znovu otvírají, lidé se vracejí do práce. Také banky včera po několika dnech otevřely – okamžitě se zde vytvořily dlouhé fronty. Mnoha lidem došla hotovost a bankomaty byly prázdné.

V jednání mezi egyptskou vládou a opozicí včera došlo k prvnímu průlomu. Poprvé se ho účastnili i zástupci vlivného Muslimského bratrstva. Vyhradili si ale podmínku, že pokud schůzky nikam nepovedou, odstoupí od nich.

Češi jsou zpět

A sporných bodů je víc než dost. Ten hlavní je jasný. Opozice požaduje okamžité odstoupení prezidenta Mubaraka, zatímco on chce odejít až v září. Cestovní kancelář Beck Reisen od podzimu 2010 pořádala velice oblíbené zájezdy do Egypta – plavba po Nilu. Vzhledem k nynějším nepokojům odložila další termíny na podzim 2011. CK Beck Reisen se specializuje nejen na Last Minute zájezdy pro seniory. Může vám to připadat divné či úsměvné, ale právě senioři se stanou, jestli už nejsou, silnou cílovou skupinou pro řadu odvětví. Beck Reisen působí v sedmi státech Evropy.