Letiště Vídeň Schwechat – praktické informace

V tomto článku se s vámi podělíme o praktické informace o nejrušnějším letišti našeho jižního souseda. Vídeňské letiště je častou volbou zejména obyvatel jižní Moravy, kteří to sem mají blíž než do Prahy. Široká nabídka letů zahrnuje i mnohé nízkonákladové letecké společnosti.

Krátce o historii vídeňského letiště

Letiště bylo na současném místě 18km od Vídně postaveno k vojenským účelům v roce 1938. britové pak letiště používali k vojenským operacím v roce 1945. Primárním letištěm pro Rakousko je od roku 1954, kdy nahradilo letiště Aspern. V roce 1972 byla postavena druhá runway.

Terminály

V současnosti jsou na vídeňském letišti v provozu tři terminály a čtvrtý je ve výstavbě. Terminály 1 a 2 využívají klasické aerolinky, terminál 1A je pak provizorním řešením pro nízkonákladové aerolinky. Aby letiště zvládlo pohodlně odbavit stále se zvyšující počty pasažérů, byla v roce 2004 zahájena výstavba čtvrtého terminálu Skylink. Měl by být dokončen v roce 2012.

Letecké společnosti na letišti Vídeň

Letiště Vídeň je domovskou základnou pro aerolinky Austrian Airlines. Létají odsud do 130 destinací ve východní Evropě a Blízkém Východě. Nízkonákladové aerolinky NIKI (známé jako flyNiki) spolupracující s Air Berlin zde mají základnu pro svých 17 letadel. Desítky dalších aerolinek obsluhují i vzdálenější destinace, například Moskvu, Taipei nebo Soul.

Služby na vídeňském letišti

Letiště se snaží držet krok s dobou a tak cestujícím nabízí mimojiné bezdrátové připojení k internetu zdama. Naleznete zde také řadu obchodů a směnárny. Pro obchodní cestující jsou k dipozici salonky a konferenční centrum. Je k dispozici úschovna zavazadel a vozíky na kufry. Letiště nabízí také kapli.

Kde a za kolik zaparkovat

Pokud na letišti někomo vezete nebo vyzvedáváte, žádné poplatky neplatíte. Přímo na letišti je k dispozici 22 tisíc parkovacích míst. Pro krátkodobé parkování jsou určena parkoviště K1 a K3, cena je 3,5 euro za hodinu. Hodláte-li odstavit auto na delší dobu, využijte parkoviště C nebo parkovacích budov PH3 a PH4, zde hodinová sazba začíná na 3 euro. Pro dlouhodobé parkování je na stránkách letiště kalkulačka poplatků. Velmi výhodné parkování v blízkosti letiště nabízí společnost Mazur. Za týden zaplatíte 52 eur a přeprava z parkoviště na letiště a zpět je zdarma pomocí pravidelných autobusů.