Znáte Chorvatsko?

Chorvatsko je republika, která vznikla v roce 1991. Její oficiální název zní Republika Hrvatska. Nachází se v jižní části Balkánského poloostrova, břehy omývá Jadranské moře. Dělí se na 20 krajů plus hlavní město Záhřeb (Zagreb) a žije zde celkem 4,49 mil. obyvatel, z toho 700 tisíc v hlavním městě. Úředním jazykem je Chorvatština. Nejvyšší horou Chorvatska je Dinara, která měří 1830 m a největší řeky jsou Sava a Drava. Platí se zde měnou zvanou kuna (HRK), 1 HRK = 100 lipa, bankovky jsou v hodnotách 5, 10, 20, 50, 100, 500, 1000 HRK a mince 1, 2, 5, 25 HRK a 10, 20, 50 lipa. 1 HRK = cca 3,50 Kč.

Podnebí je v Chorvatsku při pobřeží subtropické, středomořské se suchými, horkými léty a vlhkými a mírnými zimami, ve vnitrozemí je podnebí kontinentální. Délka chorvatského pobřeží je 5 835 km, z toho je 4 057 km pobřeží ostrovů. Těch je v Chorvatsku 1185, ale obydlených je jen 67. Největší ostrovy jsou Krk a Cres. Chorvatsko je proslulé křišťálově čistým mořem a romantickými zálivy s oblázkovými plážemi.

Občané České republiky nepotřebují při svých cestách do Chorvatska vízum, pouze pokud jejich cesta nepřekročí délku 90 dnů. Důležité je, aby platnost cestovního dokladu byla minimálně na dobu pobytu na území Chorvatska. Děti do 16 let musí mít buď vlastní pas, nebo musí být zapsány v pasech rodičů. V Chorvatsku platí přihlašovací povinnost pro cizince. To znamená, že se musíte do 24 hodin od překročení státní hranice přihlásit na policii na oddělení pro cizince. Tato oddělení jsou v každé větší obci. Doklad o přihlášení je nutno pečlivě uschovat, neboť je někdy vyžadován při odjezdu ze země. Pokud se ubytujete v hotelu, kempu nebo soukromí, tuto přihlašovací povinnost za vás přejímá ubytovatel.

Více informací o Chorvatsku najdete na webových stránkách http://chorvatsko.uvch.cz . Znáte Chorvatsko?